ČO SÚ SPOLOČENSKÉ TANCE

Čo sú spoločenské tance

 • Spoločenský tanec je najprirodzenejšou ľudskou pohybovou aktivitou, ktorú poznáme. Spoločenské tance sa delia na 2 skupiny: Štandardné a latinskoamerické tance

 • Štandardné tance – Waltz, Tango, Valčík, Slowfoxtrot a Quickstep.

 • Latinsko-americké tance –  Samba, Cha-cha, Rumba, Paso Doble, Jive.

Spoločenské tance, to nie je len tanec, ale aj výchova spoločenského správania a etikety.

Prečo sa naučiť tancovať?

 • Tanec je úžasne, jemné a pritom dokonalé precvičenie celého tela.
 • Tanec rozvíja koordináciu myslenia a svalov.
 • Povzbudzuje dobré držanie tela bez ohľadu na vek.
 • Posilňuje telo a poskytuje radosť zo života.
 • Cibrí spoločenské správanie.
 • Pomáha udržať si mladosť a kráčať s dobou.
 • Zvyšuje sebavedomie a pocit istoty.
 • Môžete s ním začať ako šesťročný a bude vás to baviť aj v deväťdesiatich piatich!

Vyberte si z našej ponuky

Popis tancov

Latinsko-americké tance

Latinsko-americké tance, rovnako ako ich hudba, vždy prekypovali rytmickou pestrosťou, neskrotnosťou, zmyselnosťou a obrovským citovým nábojom. Sú to energické tance, presne tak ako krajiny, z ktorých pochádzajú.

Samba

Tanec pochádzajúci z Brazílie. V Európe sa objavil v prvej polovici 20-tych rokov (1923-1925). Vtedajšia samba bola charakterizovaná krátkymi trhavými pohybmi. Samba je teda moderná verzia brazílskeho ľudového tanca „maxixe“, ktorú upravili učitelia tanca vo Francúzsku. Pre tento tanec je typický tzv. sambový pohup a pohyby panvou. Samba má 2/4 alebo 4/4 rytmus a 52-54 taktov za minútu. V súčasnosti existuje veľmi veľa verzií samby, ktoré sa líšia rytmom, tempom a náladou.Tento tanec sa neskôr dostal do celého sveta a je veľmi populárny. Samba je tanec plný energie, ktorý oslavuje radosť zo života.

Cha-cha

je živý latinskoamerický tanec pochádzajúci z Kuby. Vznikla zmiešaním rumby a džezu.  Rytmus sa vyvinul z kubánskeho tanca Danzon synkopovním 4. doby. Základný rytmus, z ktorého tento temperamentný latinsko-americký tanec vychádza, zložil kubánsky skladateľ a hudobník začiatkom 50. rokov Enrique Jorrín. Tancuje sa vo 4/4 rytme a v tempe 36 taktov za minútu.  Začiatkom 60. rokov sa tanec dostal na oficiálne tanečné súťaže. Chacha je veselý a bezstarostný tanec.

Rumba

je jedným z najstarších latinskoamerických tancov, keďže jej začiatky sú niekde v 16. storočí – v čase, keď boli z Afriky na Kubu privážaní čierni otroci. Je pomalá, romantická, nežná, plná citov. Je to najzmyselnejší latinskoamerický tanec, a pre mnohých tanečníkov aj najobľúbenejší. Emočne je rumba postavená na intímnom vzťahu muža a ženy, preto sa mu tiež hovorí tanec lásky.

Pasodoble

je druh latinsko-amerického tanca, ktorý symbolicky znázorňuje koridu. Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1918 ako o španielskom onestepe. Známejším sa stáva v prvej polovici 20-tych rokov, kedy sa viac rozšíril. Štandardizovali ho francúzski taneční učitelia. Jeho pôvod je v Španielsku v ľudových tancoch oslavujúcich víťazného toreadora. Tancuje sa v 2/4 rytme a v tempe 60 taktov za minútu. Partner vyjadruje toreadora v aréne, partnerka predstavuje muletu a španielsku tanečnicu. Za súťažný tanec bolo pasodoble prijaté po II. svetovej vojne. Patrí medzi výrazovo a dramaticky ladené tance.

Jive

je rytmický swingový tanec, ktorý vychádza z jitterurgu a v mnohom je ovplyvnený rokenrolom, boogie-woogie a černošskými tancami. V roku 1944 vydal Viktor Silvester prvý štandardizovaný opis jivu. Tancuje sa v 4/4 rytme a v tempe 40-46 taktov za minútu. Jive má korene v Severnej Amerike. Jeho pôvod je afro – americký. Patrí medzi súťažné latinskoamerické tance. Jive je tanec, ktorý je veľmi tvárny, vzdušný a ľahký.

Salsa

je tanec, ktorý sa objavil v 60-tych rokov v New Yorku. Kubánci a Portorikánci zmiešali svoje karibské rytmy a vytvorili tak tanec salsa, ktorý je ovplyvňovaný rôznymi tancami, najmä Kubánskym sonom. Prispôsobili ho svojmu štýlu života a vyjadrovali s ním svoje pocity. Salsa sa tancuje na štyri doby, prvé tri sú kroky, štvrtá doba sa väčšinou netancuje. Tanečné kroky, ktoré sa v súčasnosti tancujú na salsu, pochádzajú z kubánskych piesní. Kubánska salsa je pohodová, plynulá, prirodzená, ale zároveň veľmi energická a temperamentná. Na tanečných lekciách medzi najobľúbenejšie tance.

 

 Tanečné lekcie štandardných tancov sú charakteristické uzavretým párovým držaním. Súčasný štandardný štýl sa vyznačuje dravosťou, obdivom ku kráse, romantickosťou a citovým prežitím hudby a pohybu. Štandardné tance sú historicky staršie ako latinsko-americké tance. Ich pôvod pochádza (okrem tanga) z európskej kultúrnej tradície . Pre štandardné tance je typické pevné a rámové držanie tanečného páru, kedy pár počas celej doby tanca stojí ” telo na telo ” vždy čelom k sebe.

Štandardné tance

WALTZ (ANGLICKÝ VALČÍK)

je pomalý, švihový tanec, charakteristický zdvihmi a častými prísunmi. Vyvinul sa z anglického typu voľného pomalého valčíka. Rozšíril sa začiatkom 20. storočia. Waltz má 3/4 rytmus a 29-30 taktov za minútu. Na tanečných lekciách spoločenských tancoch je mu venovaná náležitá pozornosť.

TANGO
V rámci tanečných lekcií spoločenských tancov nesie chýbať ani temperamentné Tango. Tanec pôvodne pochádza z Argentíny. Typické sú rýchle zmeny dynamiky pohybu, v priestore alebo v rotáciách. Hudba tanga je dramatická, ohnivá a podmaňujúca . Tango má 4/4 rytmus a 30-33 taktov za minútu.

VIEDENSKÝ VALČÍK

označuje sa za kráľa tancov, alebo kráľovský tanec. Vznikol v Rakúsku a jeho predchodcom je ľudový tanec ländler. Valčík sa však stal nesmrteľným najmä vďaka skladbám otca a syna Straussovcov a dodnes je najrozšírenejším tancom na svete. Má 3/4 rytmus a 60 taktov za minútu. Valčík je tanec zložený zvyčajne iba z otáčky vpravo . Cieľom je ukázať čo najplynulejší a najhladší otáčavý pohyb celého páru dookola sály . Naučte sa tancovať valčík na tanečnom kurze spoločenských tancov, ktorý využijete na každej spoločenskej udalosti, od svadby, cez plesy až po rôzne oslavy.

SLOWFOX (aj SLOWFOXTROT)

 je pomalý foxtrot, z ktorého aj vznikol. Pôvodom je z Veľkej Británie. Názov tanca pochádza od mena tanečníka a komika Harryho Foxa, ktorý prvý predviedol “špeciálne” bežané kroky. Tento tanec je založený na elegancii, rovnováhe, pohybe a rytme. Rytmus má 4/4 a taktov za minútu 30.

QUICKSTEP
Rýchla forma foxtrotu , je označovaný za najveselší štandardný tanec. Quickstep si vyžaduje od oboch partnerov maximálnu súhru, práve kvôli tzv. “letovým” figúram a takisto kvôli rýchlosti tanca. Rytmus je 4/4 a taktov za minútu 50-56.

 

Svadobný tanec - "Prekvapte svojím tancom"
This is default text for notification bar